Průvodce aktuálním nákupem a výběrem PC (08/2011) a LCD – komplexní rádce pro každého Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 22 srpen 2011
Přejít na obsah
Průvodce aktuálním nákupem a výběrem PC (08/2011) a LCD – komplexní rádce pro každého
Jak vybírat sestavy a historické okenko do výběru sestav v roce 2008
PC sestavy pro méně náročné za 10 000 korun - do kanceláře i domácnosti
PC sestavy za 15 000 korun - multimediální výkon za rozumnou cenu
Slusný výkon a kvalitní herní multimediální PC za rozumnou cenu 20 000 korun
Výkon a kvalita pro náročnějsí - Multimediální PC za 30 000 korun
Nic než výkon a kvalita pro nejnáročnějsí - jak nakoupit výkonné ale nepředražené PC?
Malý průvodce nákupem a výběrem monitorů LCD
Závěry a doporučení

 

 

  • Nic než výkon a kvalita pro nejnáročnější

                                             – jak koupit výkonné ale ne předražené?

Samozřejmě můžete za počítač utratit klidně 100 i 150 tisíc, ale osobně si myslíme, že je to hloupost, protože ten výkon prostě není potřeba a nárůst výkonu proti třeba sestavě za 65 000 korun, nebude takový, aby se to vyplatilo. Připravili jsme tedy opět 2 varianty od obou platforem tak, abyste skutečně měli to nejkvalitnější a nejvýkonnější na trhu a zároveň zbytečně nepřipláceli na předražené modely, čímž už nic nezískáte a vyhodíte za to zbytečné tisíce navrch.

Znovu připomínám, že sestavy navrhujeme z vyzkoušených komponent a tak, aby byly co nejvýhodnější, bez ohledu na stav skladů, cenové akce apod. Prostě tohle jsou ideální sestavy, tak jak bychom si je sami pořídili. Jednoduše řečeno za co nejméně peněz, co nejvíce kvalitní muziky!

  • Maximální výkon a kvalita za rozumné ceny

Podle našeho názoru je takovým rozumným maximem, které vám nabídne to nejlepší, tohle:

AMD platformu nemá smysl řešit, je tam jen do počtu, protože v téhle cenové kategorii už dávno nemá AMD, co nabídnout. A pokud nové Bulldozer procesory nebudou výkonnější než Core i7-2600K, nebudou mít pořád co nabídnout. I když, pokud vám jde o poměr cena-výkon, tak zase Core i7-900 nebo chystané Core i7-3000 jsou sice o něco výkonnější, ale také minimálně 2x, ale i 3-4x dražší, takže ono s tím nemá co nabídnout, opatrně. Ale pokud chcete prostě výkon a máte 12 000 na procesor, zajímá vás jen Intel s tím, že bych rovnou přeskočil mainstreamovou platformu LGA 1155. Tady jsme u high endu a ten je dnes jeden jediný – X58 s Core i7-900 a minimálně se 6 jádry. Bohužel, dnes berte na vědomí, že tahle platforma je tu s námi už dlouho a v listopadu přijde výrazně výkonnější nástupce …

  • O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.

  • Procesory a základní desky

Jak jsem řekl, tohle je spíše high end, takže mainstreamové platformy AMD AM3+ a Intel LGA 1155 jsou zajímavé maximálně pro poměr cena-výkon, ale jejich nejdražší modely končí tam, kde high end X58 teprve začíná. V současnosti je tedy volba jediná a to Intel Core i7-900 a osobně bych začal (a také skončil) u modelu Core i7-970, který je nejlevnějším 32nm šestijádrem od Intelu. Top model Core i7-990X je nej výkonnější procesor na světě, ale je jen rychleji taktován, ale stojí 24 000 korun a to už je jen sponzoring výrobce. Navíc za dva měsíce dorazí obří Core i7-3000 procesory se čtyřkanálovým řadičem pamětí do LGA 2011 patice a X79 desek. Budou v některých ohledech až o 50% výkonnější a budou stát stejně. Takže pokud chcete nový výkonný PC a chcete ho hned, kupte X58. Pokud vydržíte dva měsíce, pořídíte za stejné peníze novější platformu, která tu opět tak 2-3 roky vydrží a bude pořád high-end s velkým náskokem před AMD AM3+ nebo Intel LGA 1155. Letos nás ale čekají jen 6jádrové modely, příští rok ale dorazí 8jádrový a později pravděpodobně i 10jádrový, takže určitě bude možnost rozšíření a pořád bude na absolutní špičce. 

Bohužel X79 desky budou z počátku dražší. Dnes na X58 platformě najdeme i cenově velmi přístupné a přitom kvalitní modely. Asi nejlepší je ASUS Sabertooth X58. Snad se takový model brzy objeví i na X79.

  • Grafické karty

Tady nemá cenu o čemkoliv diskutovat. Pokud to máte na práci, nebo na hry, chcete minimálně 3 monitory. Bez nich nemá takhle výkonná sestava vlastně ani smysl, protože na jeden monitor dnes stačí na plné detaily grafiky za 5000 korun. U AMD je cesta ke třem monitorům jednoduchá, protože je podporuje každá HD 5000/6000 grafika. U NVIDIA musíte mít ty grafiky minimálně dvě, nebo duální model GTX 590. Jenže, pokud uvažujete alespoň trochu ekonomicky, je tu volba jen jedna, či spíše dvě podobné.

Máte 10 000 – 15 000 na grafiku? Vykašlete se na předraženou GTX 580, jejíž příšerný poměr cena-výkon je opravdu děsivý. Za stejné peníze totiž můžete mít dva Radeony HD 6950 2GB, které jí výrazně výkonem nakopají zadek a žrát budou stejně! Výkon dvojice HD 6950 navíc můžete snadno navýšit jejich snadným OC a to už za svých cca 11 5000 korun budou překonávat výkon nejvýkonnější referenční grafiky na světě – modelu Radeon HD 6990 4GB, která ale stojí 14 500. To je sice celkem slušná cena, ale HD 6990 je hodně hlučná, i když to je vlastně její jediná vada. Jinak je rozhodně lepší než duální konkurenční grafika GTX 590, která je dražší, žere výrazně více a výkonově výrazně ve vyšších rozlišeních nestačí, navíc má problémy s kvalitou - nejde moc taktovat protože moc žere a topí, a když to zkusíte a něco přeženete, máte dost šancí, že jí prostě spálíte.

Asi nejlepší variantou je dvojice HD 6970 2GB, za 14 000 – 15 000 korun nabídnou vysoký výkon a slušné provozní vlastnosti. Výkonovou alternativou k nim je pouze dvojice GTX 580, které ale nebudou o nic moc výkonnější, protože CrossFire dnes škáluje lépe než SLI. Jenže za dvojici GTX 580 dáte 22 000 korun a za tyhle peníze už ty Radeony HD 6970 2GB máte tři a jejich spotřeba bude rovna dvěma GTX 580, ale jejich výkon bude úplně jinde. Ale pokud jste hodně velcí šílenci a chcete něco extra, tak ASUS vydává svůj nereferenční GTX 590 jako duální GTX 580 tak, jak by měla vypadat. Je ve všech ohledech superkvalitní, extrémní. Spotřeba je ale minimálně 500W a jmenuje se ASUS MARS II.

Je to nejvýkonnější, nejžravější a nejdražší grafická karta na světě. Je jich ale jen 1000 kusů a cena činí v přepočtu na naše neskutečných 36 000 korun! Naším rozumným doporučením jsou dva Radeony HD 6970 2GB, které nevychází cenově vůbec špatně, lze je chladit tiše (takže doporučíme Lightning edice od MSI) a nežerou tolik. Výkon mají perfektní a více než dostatečný na všechny hry, co jsou a co v nejbližší době přijdou. Samozřejmě mluvíme o výkonu v Eyefinity systému, protože tohle kombo nemá smysl na jednom monitoru provozovat. 

  • Operační paměti, pevné disky a další

U těchto sestav už rovnou doporučíme 2GHz moduly a to alespoň 4x 4GB, tedy 16GB. Samozřejmě v případě výběru tříkanálové X58 platformy to bude jen 12GB ve třech modulech nebo 24GB v 6 modulech.  

(Super rychlé SSD PCIe karty)

U pevných disků je samozřejmě základem slušný velký SSD s 256GB minimálně. Můžete také zainventovat do dvojce takto rychlých SSD a vytvořit si opravdu rychlé diskové pole. Pro skladování dat se hodí 2,5TB 5400ot disky, které stojí velmi přijatelných 2250 korun. Zvážit můžete investici do Blu ray vypalovačky, která dnes stojí kolem 2100 korun a samozřejmě zvládá i DVD.  

Diskutovat o použití kvalitního zdroje, bedny a chladičů nemá v této cenové relaci žádný smysl. Je to samozřejmost. Takže kvalitní zdroj, pokud plánujete dvojici grafik, tak se nebojte 1000W zdroje, ale výše bych nechodil, protože výkonnější zdroje často dělají problémy s domácí elektrikou a vyhazují pojistky. U počítačové skříně rozhodně berte velký a prostorný Bigtower. Stejně tak je samozřejmostí kvalitní zvuková karta a pořádné chlazení. Celkem zajímavým chladičem na procesor je instantní vodník od Corsair. Na trh jde i jeho nová verze. Starší verzi jsme testovali:

Tyhle sestavy jsou podle nás úplně tím nejvyšším maximem, co se vůbec vyplatí pořizovat. Samozřejmě můžete utratit klidně dvakrát tolik, ale v procesorovém ani grafickém výkonu už toho mnoho navíc nezískáte. U kategorie SSD lze investovat třeba 20 000 do PCIe SSD instantních RAID polí, které nabízejí rychlosti čtení-zápis kolem 1GB/s! Ale je to dost drahé a nemyslím, že je to až tak akutně potřebné. Naším aktuálním doporučením, pokud plánujete utratit tolik peněz, je počkat do listopadu na Intel X79 platformu, která vám vydrží hodně dlouho aktuální a rozhodně bude stát za to.

Ale tímhle ještě náš přehled nekončíme. Máme tady pro vás ještě malý průvodce monitory LCD, které by se k výše uvedeným sestavám mohli hodit …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 469x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Pondělí, 06 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1548x
Komentářů: 1
Helldivers 2 kvůli SONY PSN nyní hráči nenávidí
Helldivers 2 kvůli SONY PSN nyní hráči nenávidíČtvrtek, 02 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1839x
Komentářů: 3
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!Úterý, 30 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2256x
Komentářů: 6
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Pátek, 26 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2016x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2818x
Komentářů: 5