Průvodce aktuálním nákupem a výběrem Počítače a komponent (03/2012) – co se vyplatí a co ne Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Friday, 30 March 2012
Přejít na obsah
Průvodce aktuálním nákupem a výběrem Počítače a komponent (03/2012) – co se vyplatí a co ne
Jak vybírat počítač a historické okénko - ohlédnutí do roku 2009
PC sestavy pro méně náročné - do kanceláře i domácnosti za 10 tisíc
PC sestavy pro multimediální využití - výkon za rozumnou cenu kolem 15 tisíc
Solidní výkon a kvalitní herní PC za rozumné ceny kolem 20 tisíc
Výkon a kvalita pro náročnějsí - multimediální PC za ceny kolem 30 tisíc
Nic než výkon a kvalita pro nejnáročnějsí - jak koupit nepředražený výkon?
Závěry a doporučení ohledně monitorů

 

 

 

  • Nic než výkon a kvalita pro nejnáročnější

                                                    – jak koupit výkonné ale ne předražené?

Samozřejmě můžete za počítač utratit klidně 100 i 150 tisíc, ale osobně si myslíme, že je to hloupost, protože ten výkon prostě není potřeba a nárůst výkonu proti třeba sestavě za 65 000 korun, nebude takový, aby se to vyplatilo. Připravili jsme tedy opět 2 varianty od obou platforem tak, abyste skutečně měli to nejkvalitnější a nejvýkonnější na trhu a zároveň zbytečně nepřipláceli na předražené modely, čímž už nic nezískáte a vyhodíte za to zbytečné tisíce navrch.

Znovu připomínám, že sestavy navrhujeme z vyzkoušených komponent a tak, aby byly co nejvýhodnější, bez ohledu na stav skladů, cenové akce apod. Prostě tohle jsou ideální sestavy, tak jak bychom si je sami pořídili. Jednoduše řečeno za co nejméně peněz, co nejvíce kvalitní muziky!

 

  • Maximální výkon a kvalita za rozumné ceny

Podle našeho názoru je takovým rozumným maximem, které vám nabídne to nejlepší, tohle:

AMD platformu nemá smysl řešit, je tam uvedeno víceméně jen do počtu, protože v téhle cenové kategorii už dávno nemá AMD, co nabídnout a dokonce ani nabízet oficiálně nehodlá. I když nadšenci si to mohou koupit a zkusit štěstí při taktování. Proč ne. Ale lepší volba je zde ve všech ohledech určitě Intel. A to jednoznačně X79 platforma, což je ale také jediný skuteční high end.

 

  • O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.

 

  • Procesory a základní desky

Jednoznačně, pokud chcete výkon, doporučujeme X79 platformu a nový procesor Intel Core i7-3930K. Je o 4% slabší než nejvýkonnější model Core i7-3960X, ale polovinu levnější. Je to 6jádro/12vláken, 4kanálový řadič pamětí a má i integrovaný PCIe řadič. Prostě král procesorů s výkonem deklasujícím všechno okolo. Za 13 000 rozhodně stojí. Pokud chcete ušetřit, je tu hodně zajímavý Core i7-3820, což je ale jen 4jádrový model, i když zase stojí polovinu toho co 6jádrový Core i7-3930K.  

 

Výběr X79 desek je velmi slušný a na trhu už jsou i modely kolem 5000 korun, které rozhodně stojí za to. Třeba Gigabyte UD3 je velmi atraktivní! Samozřejmě jsou zde i mnohem dražší modely, třeba supervybavený ASUS X79 DELUXE nebo nejlepší deska na trhu, ASUS ROG Rampage IV Extreme (pro méně nadšené taktovače doporučím Formula verzi). Ale stojí opravdu hodně. Existují i mATX X79 desky, takže můžete zkusit postavit i velmi malý počítač, který ale výkonem rozcupuje všechno okolo.  

 

  • Grafické karty

Tohle je jediná kategorie, kde skutečně máme souboj o naši přízeň a výběr. 3 měsíce starý Radeon HD 7970 se utkává s novou GTX 680! Obě karty jsou hodně vyrovnané, nicméně záleží, na co je přesně chcete. GTX 680 má jen 256-bit sběrnici, což ji fakticky i logicky omezuje a rychle ztrácí výkon se stoupajícím rozlišením a náročnějšími stupni AA. Ačkoliv i GTX 680 je použitelná konečně i pro 3 monitory v Eyefinity/Surround. Bohužel na rozdíl od HD 7970 nejsou zatím v nereferenčních edicích a dokonce stojí v obchodech stejně jako již nereferenční HD 7970. Navíc je tu ta věc se zbytečně velmi nízkými takty HD 7900 v referenčních verzích, výrobci už ale na trh vrhají místo těch pomalých 925MHz, mnohem důstojnější 1000MHz a 1100MHz modely, které mají výkon o 7 – 15% vyšší, což už s hodně našponovanou GTX 680, která se sama taktuje a běží většinou ne na 1,0GHz ale na 1,11GHz, sehrává mnohem zajímavější partii.

Objektivní doporučení je následující:

Pokud chcete grafiku pro 1920x1080 (1080p) rozlišení, je GTX 680 ve srovnání s referenční HD 7970 výkonnější i méně žravá, protože nemusí živit větší sběrnici a více paměti, které stejně v tomto nízkém rozlišení nejsou příliš k užitku. Otázkou je, zda dnes vůbec potřebujete pro rozlišení pouhých 1080p grafiku za 12 000 korun. Pokud ano, tak GTX 680 je opravdu skvělá volba, ale doporučuji počkat na kvalitnější nereferenční edice. Ono obecně GTX 680 není zatím moc fyzicky dostupná, takže čekat na ni budete tak, jako tak.

Pokud máte monitor s 2560x1600 nebo používáte více monitorů, je už referenční HD 7970 GTX 680 vyrovnaným soupeřem, protože zde už se 384-bit sběrnice a 3GB paměť hodí. Na trhu jsou navíc už ty nereferenční edice HD 7970 s vyššími takty (1000-1100MHz) a výbornými chladiči a pak už není co řešit, GTX 680 i výkonově překonají. HD 7970 je pro vyšší rozlišení 1600p a Eyefinity/Surround systémy lepší volba. Má na to parametry a byla pro to určena, na rozdíl od mainstreamověji laděné GTX 680, která ani nemá tak mohutnou výbavu pro GPGPU, hlavně v režimu Dual Precision, kde je hodně utažená i proti GTX 580.

 

Pokud chcete ještě něco výkonnějšího, tak začátkem dubna dorazí HD 7990 6GB! Zda dorazí i GTX 690 zatím není úplně jisté, rozhodně ale v druhé polovině roku přijde skutečný nástupce GTX 580, tedy už spíše nějaký GTX 780 model s velikým jádrem, který tedy bude králem, ale jeho cena bude asi astronomická. Ale to je všechno snad, někdy a přijde. Takže nic aktuálního pro současný výběr. Zatím tedy vyšší výkon musíte řešit dvojicí/trojicí grafik HD 7970 nebo GTX 680, kde se CrossFire HD 7970 jeví díky podobnému výkonu jako SLI GTX 680, ale schopnosti vypínat jednotlivé grafiky a dosahovat, tak nezanedbatelně nižší spotřeby celého toho jinak opravdu náročného systému, o něco zajímavější volbou. Ale nejsme příznivci těchto extrémních řešení, protože i pro 3 monitory, dnes s občas lehkým uskromněním na detailech opravdu stačí jedna grafika. A jak bylo řečeno, výkonnější modely jsou ještě letos před námi.    

Operační paměti, pevné disky a další

U těchto sestav už rovnou doporučíme třeba 1866MHz – 2000MHz moduly a to alespoň 4x 4GB, tedy 16GB. Samozřejmě v případě výběru čtyřkanálové X79 platformy to je jasné.  

 

U pevných disků je samozřejmě základem slušný velký SSD s 256GB minimálně – nový Intel SSD 520 je myslím hodně zajímavá volba – jen pozor OEM verze je bez 3,5“ kitu pro přimontování do PC skříně, takže buď koupit o něco draží verzi s Kitem, nebo si poradit jinak. Můžete také zainventovat do dvojice takto rychlých SSD a vytvořit si opravdu hooodně rychlé diskové pole. Pro skladování dat se hodí 2TB disky. Zvážit můžete investici do Blu ray vypalovačky, která dnes stojí kolem 2100 korun a samozřejmě zvládá i DVD. 

Diskutovat o použití kvalitního zdroje, bedny a chladičů nemá v této cenové relaci žádný smysl. Je to samozřejmost. Takže kvalitní zdroj, pokud plánujete dvojici grafik, tak se nebojte 1000W zdroje (i když není nutný a zvolené sestavy si vystačí i se zdrojem výrazně skromnějším, třeba 600-700W), ale výše bych nechodil, protože výkonnější zdroje často dělají problémy s domácí elektrikou a vyhazují pojistky. U počítačové skříně rozhodně berte velký a prostorný Bigtower. Stejně tak je samozřejmostí kvalitní zvuková karta a pořádné chlazení. Celkem zajímavým chladičem na procesor je instantní vodník od Corsair. Na trh jde i jeho nová verze. 

(Na trhu jsou i opravdu velké a pořádné skříně - COSMOS II vás ale vyjde na 9000,-)

Tyhle sestavy jsou podle nás úplně tím nejvyšším maximem, co se vůbec vyplatí pořizovat. Samozřejmě můžete utratit klidně dvakrát tolik, ale v procesorovém ani grafickém výkonu už toho mnoho navíc nezískáte. U kategorie SSD lze investovat třeba 20 000 do PCIe SSD instantních RAID polí, které nabízejí rychlosti čtení-zápis kolem 1GB/s! Ale je to dost drahé a nemyslím, že je to až tak akutně potřebné. V současné době je X79 jediná platforma, u které nemáme moc proč a nad čím váhat.

Podívejme se na závěrečná hodnocení a doporučení …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineWednesday, 08 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 544x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Monday, 06 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1597x
Komentářů: 1
Helldivers 2 kvůli SONY PSN nyní hráči nenávidí
Helldivers 2 kvůli SONY PSN nyní hráči nenávidíThursday, 02 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1847x
Komentářů: 3
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!Tuesday, 30 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2265x
Komentářů: 6
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Friday, 26 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2027x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceThursday, 25 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2825x
Komentářů: 5