Test: Gigabyte GA-X58A-UD9 - Exkluzivní TOP model Gigabyte vyzývá ASUS na souboj titánů! Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Pátek, 25 červen 2010
Přejít na obsah
Test: Gigabyte GA-X58A-UD9 - Exkluzivní TOP model Gigabyte vyzývá ASUS na souboj titánů!
Gigabyte GA-X58A-UD9: parametry a příslu
Gigabyte GA-X58A-UD9: Funkce a vlastnosti
Gigabyte GA-X58A-UD9: Funkce a vlastnosti
Gigabyte GA-X58A-UD9: Základní deska
Gigabyte GA-X58A-UD9: Deska a čipy pod drobnohledem
Gigabyte GA-X58A-UD9: Testovací sestava a testy
Gigabyte GA-X58A-UD9: BIOS
Gigabyte GA-X58A-UD9: Provozní vlastnosti a OC
Gigabyte GA-X58A-UD9: Závěr a hodnocení

 

  • Gigabyte GA-X58A-UD9: Deska a čipy pod drobnohledem

To hlavní jsme si již vesměs představili, teď nás čeká kompletní rozbor osazených součástek. Také jsme v minulé kapitole si nestihli probrat osazený vodní blok a také 12V napájecí konektory pro CPU. Teď si to tedy vynahradíme a rozebereme si produkt, jak říkajíc do posledního šroubku. Vodní blok je naprosto totožný s tím, který je osazován na levnější UD7 sestřičku, takže můžete očekávat zcela stejné zhodnocení jako v minulém případě.

Na severním můstku je umístěn vodní blok, který je vyroben z odolné slitiny. Již dle fotografií jde poznat, že tento blok není žádná "sláva", ale pro méně náročné uživatele používající vodní okruh bude dostatečným. Teploty celého systému dokáže slušně snížit, ale je samozřejmostí, že na klasický vodní blok z obchodu svým výkonem nestačí. Jestli vodní chlazení nepoužíváte, tak vás tento chladič nemusí zajímat a můžete desku provozovat i když jej nebudete mít připojený na vodním okruhu. Prodejní verze nese na chladící základně severního můstku čtveřici zobáčkových drážek. Jak můžete si všimnout, tak naše deska, co jsme k testu dostali, tímto bezúčelným provedením ještě nedisponuje. Zvětšená základna je z toho důvodu, že kromě IOH můstku chladí i druhý nForce 200 řadič. Vedle vodního bloku se přišroubovává hybridní chlazení Silent-Pipe 2, které jsme si minule dopodrobna probrali.

Dvaceti čtyř fázová napájecí kaskáda je připravena na šílené napájecí hodnoty. Gigabyte si otestoval, co vše dokáže vydržet toto pokročilé napájecí řešení a připravil si pro nás i kratší video, kde se snaží o překonání 1500W mety. Testováno bylo v laboratorních podmínkách, při kterých neznámo jak zprovoznili desku bez procesoru a zkoušeli co nejvíce zatěžovat napájecí kaskádu. Dle jejich měření je toto provedení schopné udržet až 1500W! Ale samozřejmě, že toto není pro běžné používání a už vůbec si nedokážeme představit, jak by deska vypadala po několika hodinách takovéto zátěže.


Reálně za dobrých podmínek s nadměrně vydařeným procesorem budete rádi, když přes napájecí kaskádu "protlačíte" něco málo pod 1kW. A i toto je, až nad hlavu dostačujícím, neboť i když budete taktovat šesti-jádrové procesory "pod" dusíkem, tak jejich spotřeba za žádných okolnosti nepřekročí 600W. Druhý osmi-pin zde máme pro lepší a stabilnější přísun energie. Ne že by jeden konektor nedokázal dodat do 500W procesoru, to dokáže, ale při mnohonásobně horších napájecích statistikách, než při použití dvou 12V konektorů.

Chlazení je propojeno dvěma heat-pipe trubicemi, které jsou vyrobeny z měděné slitiny, která prošla nekonvenčními úpravami v průmyslovém měřítku. Jejich tloušťka je dostačující a odolnost je výborná. Pod první heat-pipe trubicí se nachází spínací PWM kontrolér pro severní můstek. Dvě zalité cívky, které se z části ukrývají pod chladičem IOH můstku jsou připojeny ke čtveřici VTT mosfetu. Jejich účel je dvou-fázové napájení QPI sběrnice. Čip značený jako JMicron JMB362, je kontrolér eSATA rozhraní.

Řídicí čip úplně napravo je určen pro USB 3.0 rozraní. Výrobce je japonský NEC, který je v elektro průmyslu velice známým výrobcem a vyrábí téměř veškeré součástky, na jaké si jen vzpomenete. Na sesterské UD7 a starších byl použit řadič NEC 720200. Na zrovna probíraném modelu, je již osazena jeho novější revize značena jako NEC 720200F1. Kousíček od něj je umístěn 12V molex pro dodatečné napájení grafických akcelerátorů.

Veliký čip ITE IT8720F je kontrolér pro floppy rozhraní. Tento "brouček" zvládne obsloužit maximálně jednu disketovou jednotku, což je i jeden z důvodů, proč na základní desky se osazuje pouze jeden jediný konektor. Přítomnost tohoto prehistorického rozhraní je udivující na takto drahém a luxusním druhu zboží, ale za jeho přítomnost v žádném případě nechceme výrobce pranýřovat. Nezapomnělo se ani na regulovatelné konektory ventilátorů, kterých máme na desce osazených rovnou pět. Na samotném okraji desky hned vedle Floppy konektoru je umístěn druhý 12V molex.

Jestli se pamatujete na zmínku o špatném označení BIOS čipů na jednom ze slajdů, tak zde přinášíme důkaz, že v prezentaci jsou špatně označeny. BIOS čipy se nacházejí mezi chladičem jižního (ICH) můstku a PCIe sloty. Hned kousíček od nich je poměrně rozumně umístěna CMOS baterka, kterou téměř nikdy nebudete nuceni vytahovat. Jelikož na zadních konektorech je vyvedeno Clear CMOS tlačítko.

Na každé high-end základní desce nesmějí chybět "startovací" tlačítka. Gigabyte o tom ví a tak dostala UD9 do výbavy i tuto "vymoženost". Veliké tlačítko kulatého tvaru je převzaté z dřívějšího předchůdce. Malý a nic moc vzhledově provedený "čudlík" níže slouží k resetování sestavy. Vedle něj se nachází SMD diodové pole. Pětice modrých diod značí stupně přetaktování pro technologii OC-Alert LED. Dvě zelené spadají pod TMP-Alert LED a zbylé, které nejsou sjednocené barvy, detekují až tři levely pro OV-Alert LED technologii.

Pohled na dvojici síťových čipů od Realteku se značením RTL8111E.

V pravém dolním rohu opět nacházíme vše, nač jsme si z dřívějších produktů zvykli. Kromě Debug displeje, který je řízen čipem LC4032V, který naleznete hned za samotným displejem. Zde máme konektory pro připojení počítačové skříně a USB konektor, který podporuje technologii ON/OFF Charge.

Podívejme se na samotné testy ….



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1051x
Komentářů: 3
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1525x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1126x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1193x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3777x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1464x
Komentářů: 0