NVIDIA představí 7nm GPU až příští rok. AMD má další NAVI – souboj oznámení na E3 se blíží Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 06 červen 2019
altSpolečnost NVIDIA ví, že zlaté bezkonkurenční časy končí. AMD Radeon se vrací. A časy se mění.

 

 

 

 

Aktuální 12nm TURING série určitě není tím nejlepším a nejzajímavějším, co NVIDIA kdy představila. Nicméně těží z toho, že AMD generačního konkurenta ještě nepředstavila a VEGA série je výrazně orientována pro výpočetní použití. To se ale brzy změní s uvedením RX NAVI 5000 série, která staví na 7nm. Na blížím se E3 se dozvíme více podrobností a na to čeká i NVIDIA se svým oznámením úprav stávajících karet a pravděpodobně i úprav cen:

Aktuálně se dozvídáme, že AMD má více než jen jedno NAVI řešení. Unikly certifikační dokumenty, které obsahují celkem 4 různá řešení. To není zase takové překvapení, víme bezpečně že NAVI se postupně objeví ve všech cenových segmentech. Otázkou je jen kdy a aktuální informace naznačují, že se v řadě segmentů dočkáme ještě v průběhu tohoto roku. AMD zatím oficiálně potvrdila jen řadu Radeon RX 5700, která určitě nebude HIGH END, tedy to nejvýkonnější v celé řadě, současně určitě nebude ale ani LOW END. I ohledně značení by to nedávalo moc smysl.

Vůbec to samotné označení je zajímavé. AMD dlouhodobě používá logiku značení, kde LOW END má 50, 60 (RX 550/560 například), střední segment má 70, 80 (RX 570/580) a vyšší segment míval 90 než AMD začalo používat speciální název u VEGA dokonce název architektury, což velmi pravděpodobně už nebude a vrátí se k 90 (tedy R9 290, 490 atd.). Pokud AMD zachová tuto číselnou logiku značení, a vše zatím vypadá, že ano, pak Radeon RX 5700 série musí být logicky jen střed nabídky. Nad ní pak bude RX 5800 možná 5900 série, pod ní pak bude RX 5600 možná 5500 série. Je více než pravděpodobné, že AMD už má v současnosti více než jen jeden čip, protože je totiž NAVI dělaná jako maximálně „modulární“ architektura, takže výroba větších či menších verzí by měla být poměrně jednoduchá.

Každopádně v souvislosti s oznámenou RX 5700 sérií, nevíme, jaké modely konkrétně bude obsahovat. Náznaky hovoří o dodržení obvyklých zvyklostí, tedy dvou modelech, něco jako RX 5750 a 5770 (nebo 5780) postavených na stejném NAVI čipu s různými specifikacemi a různým TDP. V této souvislosti bych také rád zmínil, že AMD sice řeklo, že RX 5700 má výkon v úrovni RTX 2070 (v některých hrách nad, v některých pod), ale neřeklo, který z nich. A v poslední době, když AMD takhle v náznacích ukazuje a předvádí výkon, většinou je to u nižšího modelu, aby si schovala výkon toho TOP modelu jako WOW efekt. Ale samozřejmě není to pravidlo. Vůbec také neznáme ceny, což bude evidentně klíčová záležitost a hodně to řeší konkurenční NVIDIA jak víme, která také stále neví, jaké ceny AMD přesně oznámí, ale ví, že na to bude muset reagovat, a tak má připravenu odpověď.

Každopádně blížící se E3 bude zajímavá. AMD velmi pravděpodobně ukáže nové Radeon grafiky, oznámí základní parametry a také ceny. Tedy očekávejte podobnou prezentaci a základní představení, jakou mělo AMD na COMPUTEXu ohledně RYZEN procesorů. NVIDIA je připravena udělat své oznámení v závislosti na tom, kdy se mluví o rychlejších modelech RTX 2060/2070/2080 a dokonce za nižší ceny, což by naznačovalo, že nové RX 5700 jsou opravdu hrozba. Vše se dozvíme už v pondělí, kdy AMD prezentace začíná ve 3 hodiny odpoledne v Los Angeles. Mněla by být živá prezentace.

  • 7nm u NVIDIA a od SAMSUNGu?

A ještě jedna aktualita ze světa grafických karet. Pokud očekáváte novou generaci NVIDIA postavenou na 7nm, tak se téměř jistě letos nedočkáte. Internetová drbna DigiTimes, která mívá zajímavé informace z průmyslových zdrojů, ale bohužel se často ukazují ne úplně nepřesné a spíše jen naznačí trendy, přichází s informací, že NVIDIA bude mít 7nm GPU až někdy v průběhu příští roku. Tedy více než rok možná i více po AMD, které 7nm VEGA 20 uvedlo v INSTINCT produktech už v Q4 2018 a stávající RADEON VII je na trhu od února 2019. To samo naznačuje, že věci se na grafickém trhu vracejí do starých kolejí, protože AMD/ATI prakticky vždy přecházelo na vyspělejší výrobní proces a lepší technologii pamětí podstatně dříve, běžně to byl 1-2 roky. Současně se mluví o tom, že NVIDIA na 7nm ani nemůže přejít dříve, protože současná architektura čipů díky nutné velikosti, na to není ani použitelná. Údajně tak vytváří zcela novou architekturu AMPERE, která na to bude připravena.

Nicméně zajímavou informací je, že NVIDIA prý nebude pro tato GPU používat výrobní kapacity TSMC jako doposud, ale využije 7nm kapacit SAMSUNGu. Je pravda, že NV už u SAMSUNG vyrábí, jsou tam 14nm vyráběny čipy pro low endový GTX 1050/1050 Ti model, ale nikdy tam nevyráběla nic skutečně významného. O důvodech, proč by NVIDIA najednou významnou část GPU poprvé v historii nechala vyrábět jinde než u TSMC, se jen spekuluje. Už příští rok bude mít TSMC také nasazený 7nm EUV proces, který bude používat AMD pro své CPU a GPU a bude jej mít i SAMSUNG. Takže rozdíl z hlediska výroby tam nebude nijak velký. Že by to byla otázka podmínek a hlavně kapacit? TSMC je vytěžováno stále více výrobou pro APPLE a nejnověji také celou škálou produktů AMD včetně RYZEN procesorů, NAVI grafik a brzy i novou generací SoC pro konzole. Jednoduše tak pro NVIDIA nemusí zbývat u TSMC místo, protože Apple a AMD jsou čím dál důležitější a preferovanější zákazníci a AMD zejména muselo dostat mnohem více kapacit než doposud, protože výroba CPU dosud běžela v továrnách GlobalFoundries.

NVIDIA nemůže být úplně nadšená, částečný přechod k SAMSUNGu může být spíše než dobrovolnou volbou, prostě nutností, nikdo další tady totiž není. A SAMSUNG rozhodně není fanda společnosti NVIDIA, což by potvrzovalo názor, že to prostě není úplně dobrovolný přechod. SAMSUNG a NVIDIA mají špatnou historii, NV se snažila donutit a dotlačit SAMSUNG i licenčními spory k tomu, aby využíval její grafické technologie. Před pár dny přitom bylo oznámeno, že SAMSUNG uzavřel úzkou spolupráci s AMD a bude využívat její RADEON technologie a spolupracovat spolu budou i v dalších oblastech. Velmi tedy pochybuji, že NVIDIA má u SAMSUNGu nějaké lepší cenové podmínky a zacházení než u TSMC. Osobně si tedy myslím, že pokud bude muset NVIDIA vyrábět u SAMSUNGu, tak ne proto, že to bude výhodné, ale proto, že prostě nemá na výběr, protože TSMC nemusí mít tolik prostoru pro její výrobu, jako dosud mělo. Nejnovější 7nm/7nm+ TSMC výroby využívá hlavně AMD a Apple, kdy navíc Apple spolupracuje s AMD a nechává si dělat některá řešení na míru, viz. Duální Radeon VEGA II apod. Vzhledem k předpokládanému nárůstu zájmu o AMD produkty, tedy 7nm RYZEN i 7nm Radeon, je navíc jasné, že AMD bude potřebovat mnohem více 7nm kapacit, které už teď využívá, zatímco NV nic 7nm stále nevyrábí (což je podstatný detail), jednoduše pro NV není na 7nm u TSMC moc prostoru.

To ale nemusí nic vypovídat o tom, jaké budou nebo nebudou 7nm grafiky NVIDIA jako grafiky. Na to si ale evidentně budeme muset také ještě dlouho počkat. Osobně bych očekával, že ke konci tohoto roku NVIDIA možná ukáže nástupce VOLTA, tedy AMPERE, ale na trh se dostane klidně až o rok později. Tedy opravdu až v roce 2020, kdy se ale vrátí i AMD do high endu s NAVI (Q1) a očekává se i odhalení nástupce VEGA tedy další nová architektura. No a do toho všeho chce své samostatné karty předvést ještě část bývalé grafické divize AMD, dnes pod křídly společnosti Intel. Něco mě říká, že 2020 bude docela zajímavý ;).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 35
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-07 08:52:52
avatar
Nvidia na 7nm.To zní dobře. Další "obyčejná" RTX 3080 za 20000.. Skoro tak stejně rychlá jako RTX 2080TI +- 5-7%. Do toho vlitne Intel... AMD už tady bude. Čekají nás světlé zítřky. Ještě nějaké ty hry
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - No... 2019-06-07 11:30:22

Vzpomínám na dobu, kdy nižší-střední třída karet stála 2-3 tisíce (viz třeba Radeon 7770, který jsem sehnal "rozbaleno" s plnou zárukou za 1700,-). Dneska za to není skoro ani ultra-lowend. Kde jsou ty časy. Doufám že AMDčko nenasadí "šílené" ceny po vzoru nVidie...
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-07 11:52:35
avatar
Tak zase nebyl treba takový výkon. Tím pádem nebylo treba tvořit něco Extra.Casem ti to ani nepřijde... Kdyby AMD vytvořila kartu na úrovni RTX 2080TI.. Tak ji dávají taky za 30 litrů Radeon VII je vlastně stejně drahej jako RTX 2080. Uvidíme teď.. Jaké se nasadí ceny... Ale nečekám žádné slevy.. Ceny zustanou stejný.. Jen se zvedne výkon. Prostě cena 1200€ za TOP karty... Ty uz s náma zustanou
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Doufám, že se mýlíte 2019-06-07 12:07:57
avatar
Upřímně doufám, že se vaše předpověď nevyplní. IMHO by to mohlo být tak, že pokud někdy AMD v high-end grafikách nVidii dožene, nebo dokonce předběhne, pak snad nastaví podobnou cenovou politiku, jako u prvních Ryzenů. Tj. +/- stejný výkon jako u konkurence, akorát za podstatně přijatelnější ceny.

Nicméně to je jenom kdyby, mohlo by atp. Ale třeba časem...
Iperitas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-07 13:03:27
avatar
Ale ved AMD nVidiu dobehne.
...akurat vzdy tu jej starsiu generaciu o rok dva neskor
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-07 13:06:39
avatar
Tak trebas přijde s nějakým Dual řešením... Pro budoucí hry bude podpora... Pro starší to bude jako dnes... pár her co to podporují
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?Sobota, 14 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1171x
Komentářů: 2
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.Pátek, 13 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1134x
Komentářů: 1
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery Tour
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery TourČtvrtek, 12 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1223x
Komentářů: 6
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmy
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmyPondělí, 09 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2199x
Komentářů: 3
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!Sobota, 07 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1548x
Komentářů: 0
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!Pátek, 06 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1176x
Komentářů: 1