Microsoft potvrdil, že pracuje na nové generaci XBOX konzole – soustředit se bude na herní výkon. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 06 červenec 2018
altPráce na nové generaci má na starosti stejný team, který vytvářel tu současnou. PC vládne?

 

 

 

 

Současná generace konzolí XBOX a Playstation je velmi odlišná od minulosti. Zatímco dříve šlo o speciální platformy, velmi odlišné po všech stránkách od PC platformy, což značně komplikovalo vývoj her, dnes je situace mnohem jednodušší. Obě konzole jsou totiž postavené na x86-64 procesoru AMD „Jaguar“ a AMD Radeon GCN grafické kartě. Jen SONY se zarputile drží své speciální softwarové platformy, zatímco XBOX od Microsoft jede na Windows 10 (samozřejmě s upraveným rozhraním a omezenou použitelností).

AMD zkrátka dokázalo ve spolupráci s Microsoftem a SONY proměnit herní konzole v „herní PC“. Pro vývojáře her se tak extrémně zjednodušila tvorba a optimalizace her (což si všichni pochvalují) navíc se všem otevřeli nové možnosti. Díky zpětné kompatibilitě procesorů a grafik u PC platformy, bylo možné v průběhu současné generace vydat podstatně výkonnější inovované verze konzolí s novější verzí hardware a mnohem výkonnějšími grafikami. Aktuální Xbox One X je nejvýkonnější konzolí na trhu s několikanásobkem toho, co nabízel původní Xbox. Podobně má i Sony aktuální PlayStation 4 PRO, která má také výrazně více výkonu než původní PS4 verze. Pro vývojáře her navíc není nijak komplikované z hlediska vývoje her optimalizovat hry podle toho (i když pomaleji, než bychom si přáli).

Celkově však má současná situaci pozitivní vliv na technologický vývoj. AMD jako hlavní hráč na poli herních GPU (v čemž prakticky dominuje nad NVIDIA, ačkoliv samostatný PC trh tak nevypadá), určuje pravidla a přiblížilo tak PC platformu a konzolovou platformu k sobě, jako nikdy. Díky updatům a výkonnějším verzím konzolí navíc PC hráči nejsou postiženy stagnujícím vývojem, protože konzole už nejsou roky neměnná zařízení, ale co 2-3 roky se také upgradují. A podle všeho bude tento trend pokračovat.

SONY již pracuje na PlayStation 5 a je již s vývojem daleko. Podle aktuálních informací právě požadavky SONY výrazně ovlivnily návrh a podobu 7nm architektury Radeon NAVI, kterou AMD vydá na trh příští rok. SONY bude určitě používat jeden z jejích derivátů, a to s velkou pravděpodobností blížící se jistotě v kombinaci s RYZEN procesorem. Zatím ale nevíme, kolik jader a na jakém procesu to bude. Samozřejmě půjde o speciální zakázkovou platformu (jako je ta současná), ale HW základ prostě bude RYZEN CPU + NAVI Radeon GPU. Příchod nové PlayStation 5 na trh se obecně očekává nejdříve koncem roku 2019 (tedy za rok a půl).

Microsoft, který má dnes nejvýkonnější konzoli díky Xbox One PLUS, ale také nelení. Jeho Xbox One nezažil skvělý start, protože byl prostě technologicky a výkonem za PS4. MS sice zvolil podobný základ jako SONY, ale zdaleka ne tak výkonný, a tak optimální. Současný Xbox One X ale využívá prakticky stejného přístupu a základu jako SONY PS4 Pro, jen má více sdílené GDDR5 paměti a výkonnější Radeon GPU. Podle všeho bude Microsoft v tomto přístupu pokračovat. Oznámil, že zahájil práce na vývoji XBOX nové generace. Samozřejmě bez jakýchkoliv podrobností. Obecně lze ale odhadnout, o co půjde.

Budoucností her je samozřejmě elektronická distribuce a dost možná i streaming her (což ale bude pro řadu uživatelů problém kvůli stavu a dostupnosti internetového připojení). Jinými slovy, minimálně ještě jedna generace konzolí bude spoléhat na svůj výkonný hardware. Je v podstatě jisté, že Microsoft zůstane u AMD, co by dodavatele hardware. A to z mnoha důvodů. Téměř jistě bude využívat podobného základu, jako SONY, tedy spojení RYZEN CPU a NAVI GPU. Lišit se může jen provedení v závislosti na tom, kdy se nová konzole objeví. Obecně se u nového XBOXu sází spíše až na rok 2020 nejdříve, což by mohlo znamenat, že by MS možná mohl využívat nová velké „SoC“ tedy spojení až 8jádrového RYZEN + většího NAVI GPU + sdílené HBM2 paměti na jediném interposeru.

Každopádně Microsoft bude tvořit nový Xbox už ne jako „domácí zábavní centrum“, což měl být stávající Xbox a MS se u něj hodně soustředil na Kinect a podobné kraviny, ale prostě jako „herní konzole“. Takže primární bude herní výkon. Očekáváme tedy 4K rozlišení a 60FPS jako úplný základ. VR nejspíše prioritou nebude, ale bude jej určitě podporovat. Každopádně jak SONY, tak MS jsou pochopitelně závislé na tom, co AMD vytvoří a s čím přijde a kdy. Minimálně ale víme, že 7nm RYZEN (tedy druhá generace ZEN architektury) již jsou vývojově dokončeny a stejně tak NAVI je v podstatě hotovo, takže zbývá to jen dát nějak dohromady a do 7nm výroby (což je hlavně cenově komplikující faktor). Nemyslím si však, že by bylo nutné u nové generace výrazně měnit konstrukci, používanou u současných generací konzolového hardware.

Podle mě tak bude pravděpodobné použití minimálně 8jádrového/16vlánového RYZEN 2000/3000 čipu s NAVI Radeon GPU a obojí v kombinaci s minimálně 16GB sdílené paměti formátu GDDR6 nebo HBM2. Nevidím důvod, proč by firmy MS či SONY vzhledem k úspěšnosti současné generace se vším, co umožňuje a spokojenosti vývojářů her, měly nějak zásadně měnit recept a platformu. Snad jen SONY má více práce, kdy její politika vlastních her a vlastní platformy je sice fajn pro ni, ale hráči i vývojáři chtějí minimálně crossplay navíc když bude stále více „nekonečných“ online her a SONY platforma se kvůli OS, prostě zbytečně liší od Windows 10, který používá Xbox i PC. Dá se říci, že právě vlastní SONY platforma je jediným a zbytečně komplikujícím faktorem dnes. Politicky výhodná pro SONY, ale nevýhodná pro všechny ostatní. Co a jestli s tím bude SONY něco dělat, je otázkou. Pokud by ale PS5 jela na upraveném Windows 10 jako Xbox, spousta věcí by se tím zjednodušila.

Nová generace konzolí je důležitá i pro nás PC hráče, ale máme štěstí, že jde v podstatě o herní x86 a Radeon AMD PC, jen ne tak výkonná a variabilní a univerzální jako jsou naše „běžná PC“. Zkrátka jsou to konzole, tedy primární je jednoduché ovládání a používání, aby to konzolisté zvládli a příapdné problémy řešil někdo za ně :). Nicméně protože jde o AMD X86-64 a Radeon základ, můžeme být docela v klidu, protože ten technologicky bude evidentně aktualizovaný a nebude tak zdržovat herní vývoj. Nevypadá to, že by nová generace měla jít jiným směrem, než je ten současný a „PC“ platforma tak vládne světu velkých her.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 25
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
daret [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - W10? 2018-07-06 19:41:06
avatar
A co keby radsej XBox bezal na upravenom FreeBSD? Vela veci by sa tym zjednodusilo

Ale vazne si myslite, ze existuje sanca, ze by Sony platilo MS za licenciu za system pre ich konzolu?
Myslim, ze nie.

Jedine co si viem predstavit je adopcia Vulkanu. Ak by ho podporoval aj Xbox, tak to by bolo nieco, co by vyvojarom hier pomohlo.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-06 22:00:35
avatar
vtipné .... zjednodušilo pokud by s Xbox přešly na freeBSD i všechna PC ... takže to už dávám mnohem větší šance tomu, že se SONY nakonec nějak s MS dohodne a PS5 bude mít Windows ... ostatně kde je napsáno, že by za to SONY muselo MS platit, určitě by to zvládli nějak dohodnout třeba výměnou technologií apod. Pro MS by to bylo výhodné, i kdyby od SONY neměl za Windows v PS5 ani korunu ;) ....

Windows umí DX12 i VULKAN ;)
daret [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-10 16:16:21
avatar
Neverim, ze MS by dal Sony cokolvek zadarmo a urcite nie zdrojove kody. Tym by sa Sony stalo zavisle na lubovoli MS a ich pochybnych updatoch.
Pre MS by to malo jedinu vyhodu, ze by mohlo nenapadne sabotovat konkurencnu konzolu.

MS moze vyhodu Windows vyuzit na moznost hrat hry zakupene pre Xbox aj na PC a tuto vyhodu urcite nedohodi Sony.

Aj keby peklo zamrzlo a Sony dostalo Windows pre svoju konzolu zadarmo, tak si myslim, ze by tratilo prave Sony. Nemalo by nic naviac a stalo by sa zavisle na MS.

Inak ten napad s BSD na vstkych PC je dobry. Beriem
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-07 08:54:45

Něco jako MS výrobce mobilního OS trvale v novodobé historii telefonů nejvíce vydělává nad platformě iOS?
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-09 11:07:00
avatar
-Jenže MS opravdu nechce do MS App Store pouštět nějaký UNIX když už derivát MS Windows na Xboxu má.
Psát nový OS by opravdu jednoduší nebylo.


-to že by některé věci byly na PSx jednoduší jsem si nevšimnul obzláště třeba taková zpětná kompatibilita s PS2 nebo 3
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-07 13:26:26

Jsem zvědav, kdo tu konzoli 5. generace najde odvahu vydat jako první. To bude taky zajímavé, protože ten druhý bude mít automaticky snahu to ještě na poslední chvíli výkonově překonat. Stejným způsobem vypálila Sony rybník MS, protože ten to, že PS4 bude mít full DDR5 operační paměť, nečekal.
flastie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-07 21:45:44
avatar
blbost. ps4 vyhralo lebo to bola vo vseobecnosti lepsia konzola s lepsimi podmienkami vlastnictva hier oproti Xone. darmo mala predosla generacia ps3 vykonnejsi HW ked to bola vseobecne horsia konzola oproti XB360. vykon konzoli je dolezity ale nie najdolezitejsi
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-08 11:07:53

Zase nová konzole? Hmmmmm, že by tímto odpadl další argument konzolistů o tom, že konzole jsou přece levnější než PC a nemusíte si tedy každý rok kupovat novou grafickou kartu za 20 000 Kč? Hmmmm.
DgKain [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-25 12:31:04
avatar
Nebo by tím odpadl argument PCčkářů, že konzole jsou zastaralé a brzdí vývoj kvůli příliš dlouhým intervalům mezi novými generacemi
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-09 08:44:18
avatar
Xbox se mi čím dál tím víc zdá jako dobré HTPC jediný problém je, že DVB-T2 tuner není kompatibilní s ČR.
Exorcius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - logika 2018-07-09 16:09:00
avatar
No pokud chtějí udržet herní výkon, tak musejí vydávat co dva tři roky novou.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Jak se vyrábí Heatpipe pro chlazení?
Jak se vyrábí Heatpipe pro chlazení?Úterý, 26 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 583x
Komentářů: 0
AsRock DeskMini A300 – Výkonný mini STX PC na AMD Ryzen
AsRock DeskMini A300 – Výkonný mini STX PC na AMD RyzenSobota, 23 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 763x
Komentářů: 1
kultovní Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 oznámeno
kultovní Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 oznámenoPátek, 22 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 510x
Komentářů: 3
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázce
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázceČtvrtek, 21 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1027x
Komentářů: 1
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapu
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapuStředa, 20 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 823x
Komentářů: 4
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!Pondělí, 18 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 858x
Komentářů: 2