Souboj o RAM pokračuje – ty zůstávají drahé! Čína se snaží donutit zlevnit výrobce všemi způsoby. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 09 červenec 2018
altCeny pamětí jsou velmi vysoko, kartel tří dominantních výrobců pokračuje! Co se s tím dá dělat?

 

 

 

Tři výrobci dominují trhu s RAM, jsou to SAMSUNG, HYNIX a MICRON. Společné ovládají 96% trhu a kromě jich samotných téměř nikdo jiný nevěří tomu, že strmý vzestup cen DDR pamětí, kdy tito výrobci téměř současně zvedli ceny a snížili výrobu, nebyl nějakým způsobem domluvený z jejich strany. Na všechny výrobce jsou proto podány žaloby v různých částech světa.

Asi největší třenice jsou ale v Číně, která je z logických důvodů největším odběratelem a trhem pro DDR4 paměti vůbec a vysoké ceny pamětí komplikují samozřejmě život tamním výrobcům, z nichž mnozí jsou napojeni na vládu přímo i nepřímo. Čína tedy v posledních měsících jednala se všemi třemi výrobci, přičemž je obviňuje právě z kartelové dohody a umělého zvyšování cen a snižování produkce.

Sami výrobci vedou v Číně několik sporů, týkajících se hlavně patentových sporů a před pár dny soud v Číně rozhodl v jednom sporu, že žalující MICRON nejen nemá co žalovat, ale ještě bude sám potrestaný a nesmí některé produkty v Číně prodávat, protože porušuje patenty čínských výrobců. Je to jen malé procento produktů Micron, ale celé to vypadá, že Čínská vláda (kde vládne diktatura a komunismus, takže čínský soud=čínská vláda) se snaží tlačit na výrobce všemi prostředky a tohle je takové malé postrašení.

Čína sama se chce stát velkým producentem pamětí, nicméně brání ji v tom patenty a technologie, které k tomu potřebuje a nemá. Ty jsou v držení právě firem jako SAMSUNG, HYNIX či Micron. Aktuálně se objevilo obvinění, podle kterého podniká Čínská vláda rozsáhlou průmyslovou špionáž u všech tří výrobců RAM s cílem ukrást potřebné technologie a patenty. Samozřejmě si nějak neumíme představit, že by to Čína nedělala. Ostatně celý současný úspěch Číny byl postavený z velké části na kopírování technologií. Nyní však již mají Čínské firmy tak vyděláno, že si ty společnosti, od kterých kopírovali, nyní kupují. V případě RAM to ale asi není tak jednoduché, přitom právě paměti jsou klíčovou technologií a poptávka po nich jen poroste.

Čína tedy tlačí na výrobce RAM všemi prostředky a rozhodně nepřestane, protože jde o její státní zájem a budování vlivu ve světě podle nové doktríny, podle které chce v podstatě Čína vládnout světu v dalších desítkách let. Paradoxně je to však právě jen komunistická Čína, která má dnes šanci na to, monopol a diktát pouhých tří výrobců RAM, trochu oslabit a zatlačit tak ceny pamětí níže. Aneb takhle to vypadá, když zlo bojuje se zlem. Chtělo by to velkou revizi autorského práva a patentového práva a zrušit platnost většiny patentů (kromě klíčových technologických průlomů), které jen zdražují výrobu a zamezují tvorbě konkurence a omezují vývoj. Tomu by se měly věnovat USA i EU a Čína. Bohužel všichni teď mají starost o obchodní válku a CLA, což ve výsledku zaplatíme všichni, zejména všichni co s tím máme nejméně společného …

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 27
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - patenty 2018-07-09 13:10:34
avatar
S patentama nikdo nic dělat nebude, protože USA. Americké firmy mají obecně nejvíce patentů a vydělávají na nich nebo si drží technologický náskok. Padnou "nevýznamné" patenty a budou se vyrábět levné léky za což vám farmaceutické firmy rádi poděkují a Čína bude mít do pár let svůj "vlastní" hardware pro čínské PC a nejen to, za to vám zase moc ráda poděkuje americká vláda. To vám Trump a nikdo, kdo ovládá velký byznys nedovolí. Svět ovládají peníze a prachy nedrží evropská neoliberální levice, ale tvrdí kapitalisti bez emocí a výčitek. Navíc, tak jak jsou dnes patenty nastaveny, tak na něm fungují celé ekonomiky, takže jakkoliv by jsme si to všichni nevlastnící většiny zbytečných patentů na "tvar mobilu" nebo křemíkový obvod v ramce přáli, tak naopak to bude s rostoucí Čínou a někdy v závěsu s Indií jen horší.
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-09 14:01:04

Zrovna o víkendu spadly v CZC HyperX Fury Black 32GB (2x16GB) DDR4 2933 z 10400 na 9100 Kč, tak jsem si říkal konečně to jde dolů. Ale cena je už zase zpět
Snad Čína se svými továrnami ty ceny srazí, jinak už nepomůže vůbec nic.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-09 15:35:12
avatar
Obávám se, že to v Číně budou rozjíždět déle než si to plánovali. A nebo si pomalinku dělají prostor pro odbyt vlastní výroby? Ono nedovolit třeba mikronu dodávat paměti do Číny a náhle to zaplácnout tím samým. Jen ne od těch "hodných" kapitalistických Číňanů z Tchaj-wanu, ale od těch "zlých" kapitalistických komunistických Číňanů z pevniny by mohlo vyvolat dvě věci. Spousta řevu ohledně státní likvidace konkurence a další trumfy pro Trumpa, ale především přebytek pamětí na trhu. Jestli je to dobrý nebo špatný to je na každém z vás.
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-09 18:03:52
avatar
Jop, čína to rozbieha už celé roky a stále nič. Tak ako logické procesy, mali mať 14nm ale preťahuje sa im to tak že kým to spustia tak bude 14nm low-cost a moderné budú 7nm EUV a 5nm.

Čisto logicky, ak by mali záujem dodávať akékoľvek konkurencieschopné pamäte tak by ich prvoradý záujem bol predať ich za čo najvyššiu cenu (respektíve 10% lacnejšie ako konkurencia). Pretože čína je lacná ale nieje to charita.

Takže nič nemajú, ich požiadavky či už na export, alebo pre vlastnú spotrebu stúpajú a keďže im neostáva nič iné ako dovážať, tak tlačia na cenu.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-09 18:52:48
avatar
Čert vem paměti, já čekám až mi slevní Vega 56 alespoň na 12k
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-09 16:56:30
avatar
Jen doufám že ty paměti zkopírují líp než svého času kondenzátory, z těch rezavých a vyteklých kondíků i na drahých tunigových deskách máme my pamětníci dodneška noční můry (zejména v éře Pentia 3,4 a prvních Athlonů a Duronů vyhnila snad každá druhá deska a hodně grafik). Až časem jsem se dověděl, že za to mohlo špatné (nekompletní) složení elektrolytu, někdo to od Japonců blbě opsal...
Jejich kopie Cree diod ve svítilnách taky za moc nestojí, horší účinnost a divnej odstín. Mechanické věci umí zkopírovat perfektně, ale to už v době CNC mašin není tak velký problém. Takže ještě bych se neradoval, zejména pokud se nedohodnou na licenci a budou to patlat dle výsledků špionáže, nemusí být výsledný produkt zrovna dobrý. Morální hledisko neřeším, když šmejd okrade šmejda je mi to fuk.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-09 18:55:03
avatar
Moc hezky jsi to vystihl tou posledni vetou Zadna strana nema cisty stit a pokud nekdo dokaze rozbit ten kartel, tak mu to budu prat. V patentech je stejne takovy gulas a v mnoha pripadech vylozene podporuji vznik podobnych kartelu. Aby taky ne, kdyz technologicka odvetvi se vyvijeji tak dynamicky a progresivne, zatimco patentove zakony se prakticky nevyviji vubec.
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-09 20:33:07

Se slzou v oku vzpomínám na to, kdy jsem 4x4 GB DDR4 koupil za 1990 Kč s DPH.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-10 14:10:01
avatar
Je to tak,
RAM stávala 150-200kč/ 1GB
Teď je to 250-450kč/1 GB , což je skoro třikrát tolik, jen jsme si teď navykli na vyšší kapacity, tak za paměti platíme pětkrát až šestkrát tolik, než jsme byli zvyklí..

(Na druhou stranu 1GB 1066Mhz ram stál na začátku éry DDR2 1500,- a docela dlouho to vydrželo)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Jak se vyrábí Heatpipe pro chlazení?
Jak se vyrábí Heatpipe pro chlazení?Úterý, 26 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 600x
Komentářů: 0
AsRock DeskMini A300 – Výkonný mini STX PC na AMD Ryzen
AsRock DeskMini A300 – Výkonný mini STX PC na AMD RyzenSobota, 23 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 769x
Komentářů: 1
kultovní Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 oznámeno
kultovní Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 oznámenoPátek, 22 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 513x
Komentářů: 3
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázce
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázceČtvrtek, 21 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1033x
Komentářů: 1
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapu
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapuStředa, 20 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 823x
Komentářů: 4
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!Pondělí, 18 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 859x
Komentářů: 2