Strana 3 z 3
Telefon má oficiální cenu v době vydání naší recenze stanovenou na 14 999,- korun za 512GB model s menší 12 GB RAM, za testovanou verzi s 16 GB RAM a větším 1TB uložištěm si připlatíte na konečnou cenu 16 999,- ovšem lze ho v České republice sehnat klidně i o 1000-2000,- méně. Poměrem cena/výkon tedy rozhodně má co nabídnout, i když v tomto ohledu ho poměrně jasně zastíní verze Poco F6.
Poco F6 Pro má sice v dané ceně průměrnou kvalitu fotoaparátu, ovšem hlavní doménou této modelového řady u Xiaomi byla vždy HW výbava, kde Poco F6 Pro rozhodně nezklamal. Dostal do vínku velmi výkonný Snapdragon 8 Gen 2 a k tomu až 16 GB RAM a 1TB rychlé uložiště. Nic lepšího se u současné generace za tuhle cenu nedá ani vymyslet. K tomu výrobce přidal ultra rychlou 120 W nabíječku s odpovídající rychlostí nabíjení (což mnohé telefony také nemají), 120 Hz AMOLED panel s vysokým rozlišením a jasem, a konečně zde máme i záruku v podobě 3 let aktualizací systému Android. Foto výbava také prošla mírnou evolucí, je zde fyzicky mnohem větší hlavní senzor a telefon už nemá takové problémy s focením či natáčením výdeji při horších světlených podmínkách. Jako naprostá novinka je tu pak možnost natáčet videa i v 8K. Nicméně z hlediska AI vychytávek a SW pro postprocessing atd. zaostává za SAMSUNG nebo Apple. SW je nadále slabinou XIOAMI.
Obecně bychom zde byli radši za čistý (nebo čistější) ANDROID, ale speciálně XIAOMI své telefony opatřuje velmi výraznou nástavbou, kde jsou některé diskutabilní změny v ergonomii. Problémem je pak tradičně obří množství předinstalovaných aplikací a blotware a čínských obchodních aplikací, kdy vyvstávají další otázky kolem sdílení dat a bezpečnosti atd. Jako uživatelé bychom byly rádi za čistý ANDROID, ale politika výrobce telefonu je prostě jiná, nemluvě o tom, že někteří tvůrci aplikací platí za to, že tam jsou jejich produkty předinstalované a sdílí uživatelská data, což umožňuje výrobcům telefonů dosáhnout té „atraktivní“ ceny zařízení. Uživatelé by si toho ale měli být vědomi.
Kde došlo k vylepšení je hliníkové tělo přístroje, předchozí model byl takový obyčejný „plasťák“. Ovšem velkým zklamáním je absence IP64, tím spíše, že levnější F6 ji má. A to je z větší části plastový. Co mě také celkem překvapilo, je krycí sklo displeje, kde výrobce opět vsadil již na postarší Gorilla Glass 5 jako měl model F5 Pro. I zde má levnější model F6 odolnější Gorilla Victus. Celkově tak F6 Pro je sice z hliníku, ale přesto překvapivě méně odolný než mnohem levnější a tedy „papírově“ nižší verze F6.
XIAOMI a jeho Poco F6 Pro jako celek určitě neurazí. Má velmi pěkný design, vynikající displej a velmi dobrý výkon. K tomu přidejte superrychlé nabíjení (a odpovídající nabíječky v balení), které nemají ani mnohem dražší telefony konkurence. Cena 12 – 16 tisíc korun dnes (512 - 1TB) sice není šílená, ale sám výrobce si postavil silnou konkurenci v podob “základního“ Poco F6 modelu. Ten je sice plastový, ale překvapivě má IP64, současně má jen o malinko horší výkon (hlavně GPU), jen o malinko horší stále velmi pěkný displej, nemá sice 120W nabíjení, ale „jen“ 90W, ale stejně velkou baterii k tomu. F6 má také jen Wi-Fi 6 proti Wi-Fi 7 u Pro verze. FOTO výbava je technicky také u Pro varianty lepší, ale v běžné praxi zase tak velké rozdíly nejsou. Kde však je velký rozdíl, to je cena. Poco F6 ve 12GB/512GB pořídíte dnes běžně pod 10 tisíc korun vč. DPH. Takže příplatek minimálně 2 tisíce na F6 Pro ve 12GB/512GB nebo téměř 5 tisíc na 12GB/1TB, nezní moc atraktivně.
Pokud by k tomu hezčímu a kovovému zpracování, měl i tu IP64 odolnost, pak by se společně s tím o něco lepším displejem a nabíjením dalo jako o lepší verzi mluvit. Ale že jako kovový model nemá IP64, zatímco levnější plastovější verze ano, je problém. A je to problém i proto že F6 Pro je v té vyšší hladině k 15 tisícům, kde většina telefonů, včetně výprodejových starších vlajkových lodí konkurentů, IP64 běžně má. Takže vyšší výkon to pro většinu potenciálních uživatelů nezachrání, tím spíše, že i ta levnější F6 na tom výkonem velmi podobně (jen slabší GPU). Celkově je tedy otázkou, proč či F6 Pro pořídit proti levnějšímu a poměrem cena/výkon výhodnějšímu příbuznému F6. Je sice plastový, ale překvapivě má vyšší odolnost. F6 Pro má sice hezčí design a technicky lepší displej i rychlejší nabíjení, ale F6 ani v jednom není v praxi zase o tolik horší. Absence té vyšší odolnosti prostě té PRO verzi s ohledem na cenu poněkud podráží nohy. Poco F6 Pro je velmi pěkný telefon s naprosto špičkovým výkonem, parádním displejem a superrychlým dobíjením, ovšem to že existuje ona levnější a překvapivě odolnější Poco F6 „nePRO“ verze, která není o moc horší, za to je výrazně cenově atraktivnější dělá rozhodování potenciální většiny zájemců asi velmi jednoduché.
Za poskytnutí telefonů Poco F6 série dekujeme českému zastoupení Xiaomi
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|