RECENZE hry a TEST výkonu: FALLOUT 76 – velký potenciál zatím nedodělané a nedomyšlené hry Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 19 listopad 2018
Přejít na obsah
RECENZE hry a TEST výkonu: FALLOUT 76 – velký potenciál zatím nedodělané a nedomyšlené hry
Technologické zpracování a test výkonu CPU a GPU
Fallout 76 - současný stav, problémy a připomínky k ře
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Závěr a hodnocení

Musím říci, že celkově Fallout 76 jako multiplayerová hra, a vlastně jako Fallout, příliš nefunguje. Problém je už v technickém základu, který je zastaralý, nevhodný pro online použití, silně neoptimalizovaný a neefektivní. Nároky na výkon musí být strašné ze strany provozování serverů. A trápí to i hráče, odezva serverů je mizerná, grafika hry je hnusná (nejvíce mě vadí rozostření dohledu, kdy je to, jak když nemám brýle). Hra jede mizerně i na high endu a to musí být zalimitována pro všechny jen na těch maximálně 60FPS, protože pak běháte, střílíte a mlátíte rychleji než hráči s menším počtem FPS.

Nicméně hlavně jako multiplayerová hra nefunguje. Osobně si myslím, že pokud bych měl vybrat hru, která je Fallout 76 podobná ale dělá přístup k multiplayeru, kooperaci a hraní solo správně, tak je to The Division. Velmi hratelností a stylově podobná hra, grind atd. Vypadá ovšem graficky mnohem lépe, běhá mnohem lépe a multiplayer je zvládnutý smysluplně, včetně PvP a nekazí zážitek solo hráčům. Nic z toho Fallout 76 nemá a jeho systém je extrémně neefektivní a já silně pochybuji, že to vůbec půjde doladit bez naprostého předělání technologického základu a fungování hry samotné. Fallout 76 funguje nyní nejlépe jako singleplayerová než multiplayerová hra, protože samozřejmě přímo vychází z Fallout 4. Jenže proti němu přišel o „lidské“ NPC a vyprávění příběhu, ovlivňování příběhu rozhodnutími atd. tedy tím jediným, co Bethesda dělá dobře a čím jsou její hry zejména známé. Příběhy tu jsou, ale všechno máte prostřednictvím audiologů, záznamů atd. vyžaduje to hodně poslouchání čtení, ale klasické rozhovory úplně chybí a možnost ovlivnit příběh a prostředí hry svým rozhodnutím, chybí zcela. Velice rychle se omrzí, do děje hra nevtáhne, a hlavně absence klasických NPC na mapě nedává žádný smysl. Zejména když řada NPC v podobě robotů, a dokonce jednoho supermutanta na mapě je! A hodně štěstí s tím posloucháním několikaminutových příběhových audilogů, když hrajete ve skupině a mluvíte na sebe.

Fallout 76 je hodně chudým, neoptimalizovaným příbuzným Fallout 4, kdy jeho online fungování dělá spoustu už tak neoptimalizovaných věcí, ještě horšími a asi nechtěně ukazuje na ty věci, kterými je online provozování hry horší pro hráče, než když hra běží klasicky offline u vás doma. Nemohu přijít na jedinou přínosnou věc, kterou by Fallout 76 tím, že je online, nabízel proti offline Fallout 4. Hru jsem v současnosti musel přestat hrát, protože prostě nefunguje její vnitřní ekonomika, budování, stavění, obchodování. Mám narvaný inventář, vystavěnou základnu a nemám kam ty věci dát, či jak využít, či jak prodat. Což jsou ale klíčové aspekty Falloutu. Nevadí mě změny VATS, nevadí mě změny perků atd. Vadí mě, že tvůrci vzali už tak špatný a nevyladěný technický základ a prostě ho použili pro úplně novou hru, o které tvrdí, že ji budou podporovat celé roky. Současně si nedali žádný rozumný čas na její vyladění a prostě to za 1200 korun prodávají jako hotovou hru. Tohle ale není hotová hra, tohle je polotovar, který má před sebou ještě dobré dva roky vývoje, než bude k něčemu.

Tím ale nepopírám potenciál, který hra má. Chce to však rozhodně nový pořádně optimalizovaný engine, inspirovat se ve funkčních Solo/multiplayerovo/PvP/PvE hrách, kdy nejpodobnější Fallout 76 je určitě The Division, která právě má technické vyladění, optimalizace, vyvážení všech složek a je zábavná pro všechny. Fallout 76 v současné podobně není dobrou ani dodělanou hrou pro nikoho. Zábavný být dokáže, ale neustále narážíte na omezení, problémy, které by prostě hra mít neměla, zejména když za ní stojí bohaté velké studio, pro které tohle není první hra, ani první Fallout.

V současném stavu si hra nezaslouží více jak 35% hodnocení. Protože je jen na těch zhruba 35% reálně hotová. Potenciál má velký a já se docela těším, až se do ní za několik měsíců, možná za rok, vrátím. Doufám v mnohem lepší technologické vyladění, smysluplný ekonomický systém využití materiálů, odstranění limitů pro stavbu, uskladnění a vůbec větší možnosti stavby samotné, zvýšení obtížnosti hry pro solo hráče, možnost úplného vypnutí PvP interakce, více obsahu, více zbraní, obleků, zbrojí, módu, stavění, nepřátel, lokací, NPC a smysluplné vyprávění příběhu + herní rozhodnutí atd. Tahle hra má prostě potenciál a bylo by dobré, kdyby Bethesda zaplatila předním tvůrcům módů pro Fallout 4 a udělala hru hezčí a lepší pro všechny. Divím se, že tak neučinila. Hodně mě vadí, že Fallout 76 v současné podobě vypadá jako korporátní produkt, který se jen zkouší svést na „online“ módě a mikrotransakcích, kdy ceny těch nepotřebných kosmetických balíčků jsou vážně výživné a skoro názorně vysvětluje proč tahle hra v tomhle stavu vyšla:

Hra bohužel nemá českou lokalizaci, což vzhledem ke způsobu vyprávění příběhu, kde je všechno zdlouhavě namluveno nebo napsáno, může být pro řadu českých hráčů dost problém. Hra vyžaduje tedy velmi dobrou znalost některého z cizích jazyků, ideálně samozřejmě angličtiny, abyste si alespoň trochu užili toho zajímavého příběhu, i když absence NPC ze hry dělá výrazně horší příběhový zážitek než z Fallout 4 nebo SKYRIMu. Vynechat NPC bylo extrémně hloupé rozhodnutí (ale cílem bylo ušetřit peníze a čas na vývoji) a hra tak přišla o svou identitu a o to, co Bethesda umí nejlépe. A o to více zviditelnila obrovské nedostatky a stav rozpracovanosti, ve kterém se Fallout 76 nyní nachází.

  • Závěr

Fallout 76 vyšel podle mého o skoro 2 roky dříve, než vyjít měl a na špatném technologickém základu s nefunkčními prvky a myšlenkami. Není to hotová hra, a to ani vzdáleně. Věřím v její velký potenciál a rád se k ní vrátím. Zatím ji ale nemohu nikomu v současném stavu doporučit a vlastně ani dál hrát. Nemohu hodnotit produkt na základě doufání, že ho výrobce do budoucna opraví a plně zprovozní. Fallout 76 je ohromný žrout času, bohužel čím více ho hrajete, tím více vidíte hromady zbytečných problémů, nedodělků, prázdnoty a omezení, která prostě ukazují, že tohle není hotová hra.

Zatím tedy uděluji 35%, ale věřím tomu, že za půl roku vylepšování budu moci udělit více a za rok ještě víc. Nepopírám však, že by hra potřebovala úplně předělat od základu. Některé myšlenky, na kterých stojí, prostě v praxi nefungují. V tuto chvíli tedy hodnotím hru takto a doporučuji tak půl roku s hraním počkat, jak se věci vyvinou, zda Bethesda dostojí slovu nebo to sama odpíská dříve, kdy uzná, že takhle to prostě nefunguje a fungovat ani nemůže a oprava bez kompletního předělání klíčových částí hry, prakticky není možná. Uvidíme.

Hodnocení: 35%

(prozatímní v době vydání a stavu této online hry)

Českým distributorem hry je společnost CENEGA

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

Podklady pro recenzi získány a hra hrána na sestavě:

  • AMD Ryzen ThreadRipper 2950X (16 jader/32 vláken)
  • Gigabyte X399 AORUS GAMING 7
  • 32GB G.Skill FlareX AMD (4x 8GB) DDR4 3200MHz CL14
  • ASUS ROG STRIX Radeon RX VEGA 64 8GB OC
  • Western Digital Black Nvme SSD M.2 1TB
  • ASUS Essence STX II 7.1
  • Windows 10 Professional 64bit
  • 32“ BENQ BL 3200 IPS 4K

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
alien5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-20 15:58:31
avatar
Jo dalsi chrvelni nedodelanych her, proto jsem rad ze star citizen je testovany s hraci
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-20 16:24:06
avatar
Aha, takže ta nádherná postapo scenérie zničené krajiny v televizi, ze které běhal mráz po zádech, to nebyl nový Fallout, ale Kalifornie...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-20 16:53:00
avatar
yep
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - heh 2018-11-21 18:29:27
avatar
Co to je za vyblitou grafiku jak z PS3 ?
Jerrow [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-22 07:33:32
avatar
To neznáš ultra detaily by Bethesda?
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-26 09:44:46

Osobně si myslím, že to dopadne jako s Fallout 4. Hra vyšla v listopadu 2015, koupil jsem ji v akci v lednu 2017, v listopadu 2018 jsem koupil season pass na všechny addony. Přidal jsem asi 15 modů a neoficiální patch. A mohu říct, že hra je v pohodě hratelná a celkem mne baví. Mám teda nahráno jen nějakých 90 hodin, ale hra se mi líbí a rozhodně mi přijde jako celkem jiná hra než v roce 2015.

Takže zde to asi bude podobné. Počkám si na akční cenu na Steamu a někdy v roce 2021 si to zahraju, opravené, doplněné, namodované, hotové ... jako vše od Bethesdy
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - retest? 2018-11-28 17:17:19

Pokud se nepletu, patch odstranil fps cap, asi by to chtělo přetestovat...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-28 17:38:44
avatar
neodstranil, stále tam je ... tedy alespoň mě to více než 60FPS nejede
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-29 10:29:49

Jako po pravdě Bethesda si možná ani neuvědomila, jak složitý tento typ her je. Vemte si, jak dlouho se vyvíjí takové DayZ, jak dlouho se vyvíjí Star Citizen, Cyberpunk ... kdy se nepracuje pouze na obsahu, ale obrovskou práci dá zavedení a vyladění mechanismů obecně. Tady to navíc vypadá, že je to v podstatě jen multiplayer pro Fallout 4. Ten obsah je v podstatě totožný s Fallout 4. A ono bohužel nestačí jenom přidat možnost dalších hráčů. Ty herní mechanismy u takovéto hry jsou celkem složité a dá práci je řádně vychytat. A Bethesda mi nepřijde zrovna jako studio, které by se s něčím opravdu piplalo. Vždyť i ten Fallout 4 je v podstatě jen převlečený Skyrim.
Tady už je to podle mne celkem za hranou. Očividně z toho chtěli ještě něco vyždímat a nechtělo se jim to prodávat jen jako mod k Fallout 4. Tak to vydali jako samostatnou hru. Ale bohužel zatímco Fallout 4 dnes po letech práce funguje a dá se v klidu hrát, tak tohle prostě nefunguje.

Chtělo by to změnit přístup. Změnit konečně engine, na kterém to běží. Dnes je na to ideální doba, kdy se lidem namnožila jádra v PC. Za rok přijdou i nové konzole s výrazně posílenou CPU i GPU částí. Jinak hrozí, že značka, respektive serie Fallout s celkem známým a dobrým jménem upadne a prostě skončí. A jednou se na ni bude vzpomínat jako na jiná zapadlá jména.
Solomont [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Wastelanders 2020-07-03 09:11:59

Ahoj, jak to vypadá s recenzí na Wastelanders? U nás se tomuto rozšíření moc pozornosti nevěnuje, díky
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémČtvrtek, 06 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 632x
Komentářů: 4
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 799x
Komentářů: 9
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1092x
Komentářů: 3
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!Neděle, 26 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1759x
Komentářů: 11
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátku
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátkuSobota, 25 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1056x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4Čtvrtek, 23 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2751x
Komentářů: 10