RECENZE: Witcher (Zaklínač) 3: Wild Hunt - možná nejlepší příběhové RPG všech dob! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 01 červen 2015
Přejít na obsah
RECENZE: Witcher (Zaklínač) 3: Wild Hunt - možná nejlepší příběhové RPG všech dob!
GamePlay
Zpracování a nároky na PC
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Stále ji nemám dohranou! Jsem na 20 levelu a pořád se ještě potloukám po Novigradu a Velenu a nešel jsem do dalších oblastí. A to mám za sebou už 60 hodin hraní! Pořád přitom nacházím nové a nové úkoly, mise a příběhy. Ne všechny můžete řešit hned, protože systém hry je nastavený s pevnými levely nepřátel a v mnoha lokacích jsou tak nepřátelé příliš silní a musíte se tam vrátit později. Myslel jsem, že tento systém bude stejně otravný jako v Dragon Age 3, kde to totiž není moc zřejmé, kde jsou jak silné potvory, ale tady to funguje i s ohledem na příběh. A tím se dostáváme ke srovnání s jinými podobnými hrami ...

V podstatě existují dvě. Série Dragon Age (hlavně první a pak třetí díl) od Bioware, Fallout New Vegas od Bethesda a teď tedy tedy i Zaklínač 3! Všechny tyhle tituly jsou velká příběhová RPG, kde ovlivňujete události hry svými rozhodnutími a pohybujete se v otevřeném světě, kde mají vaše rozhodnutí viditelné následky. A proč si myslím, že Zaklínač 3 je jejich králem?

Dragon Age je stylově k Witcher 3 rozhodně nejblíže. Otevřený fantasy svět a spousta rozhodnutí. Bohužel třetí díl jsem stále nedohrál. Je totiž trochu nudný a hlavně generický a vypadá prostě jako singlplayerové MMORPG, kde máte pořád za zadkem několik lidí, bez kterých to ani nejde hrát :(. Atmosféra tomu trochu chybí. Příběhově má ale k Witcher 3 dost blízko, jenže je více fantasy, méně dospělý jakoby tvůrci nevěděli pro koho hru udělat, a celkově je to hra která plně nepotěší ani dětské ani dospělé publikum, zkrátka je tam spousta věcí tak nějak napůl, ačkoliv celek je rozhodně velmi dobrou hrou. To příběhově je však první Dragon Age stále lepší a s velkým vlivem na události hry podle vašich rozhodnutí. Pokud jde o Fallout New Vegas, tak na rozdíl od SKYRIM, tady na vás postavy a svět reagují výrazně více a i příběhy a příběhové linie jsou podstatně propojenější s viditelným dopadem na finále hry. I prostředí hry je zajímavější a atmosféra osamělého hrdiny je blíže Witcher 3. Ten má však výhodu v tom, že je ze všech těchto her nejnovější a měl tedy dost možností inspirace a technologického vývoje. Jeho RPG možnosti jsou skvěle udělaným funkčním celkem, tak aby fungoval a zároveň neodtahoval od dospěle udělaného příběhu, který svou rozlehlostí, členitostí a hlavně filmovým podáním, nemá ve světě RPG v podstatě dnes obdoby.

Tahle hra představuje obří knižní román, jehož děj nejen hrajete, ale rozhodujete a směřujete. Je udělán pro dospělé publikum se vším, co k tomu patří, od lásky a sexu, přes války až k politickým intrikám. A všechno si budete užívat. Mám za sebou ani ne půlku hry a hraje se to jedním dechem. Ne vždy na sebe všechny linky skvěle navazují, obzvlášť když prostě není u většiny vedlejších úkolů určeno pořadí, jak je budete plnit, takže někdy se dozvíte dříve a někdy zase později o věcech, které souvisí s dalšími úkoly, či vůbec možnosti je splnit. Nicméně užívám si všechny od mini úkolů, na které narazíte na ulici u lidí, přes zakázky až po překvapivě komplikované vedlejší questy kolem hlavního příběhu. U všeho musíte přemýšlet, jak se rozhodnout a vše má vliv na to, jak úkol splníte a jak to bude dál a v 90% věcí nemáte ponětí, jak se vaše rozhodnutí projeví! Na první hraní je tak hra nepředvídatelná a rozhodně svádí ke znovuzahrání, tentokrát třeba s jiným přístupem.

  • Závěr a hodnocení

Witcher 3 je hra, jejíž kvality o několik tříd překonávají kvality her běžné AAA herní produkce a to mnohé na svůj vývoj utratí i více. Witcher 3 snese plné srovnání s hrami jako Dragon Age Origin (1) nebo Fallout New Vegas a už to vám dává jasnou představu, o jak výjimečné hře dnes mluvíme! Díky tomu, že je mladší a má k dispozici modernější technologie PC (a i těch konzolí), může Witcher 3 nabídnout v mnoha ohledech ještě více kvalit než předchozí dvě RPG legendy! Výsledkem je tak plně dospělá hra pro dospělé publikum s komplexním systémem RPG  a ještě s komplexnější příběhovou stránkou, jejíž podání je naprosto bezkonkurenční a ustavuje nový etalon toho, jak to má vypadat. Vše ve famózním výtvarném a grafickém podání, pro které stojí za to si koupit nový PC s high end komponenty!

Vadou na kráse je, že hra měla vypadat ještě líp a hlavně by mohla, kdyby nebyly konzole a tvůrci skutečně optimalizovali a využili trochu více moderních technologií. Vlastní hra má pak jen minimum nedostatků ovlivňující zážitek. Mezi ty viditelné a trochu dojem kazící věci, patří konzoloidní a tedy ne moc přehledný inventář a hlavně opakující se vzhled postav ala "klony" s ne úplně dobrým zpracováním mimiky a toporných výrazů emocí, což zamrzí asi nejvíce. Tyhle věci zkrátka ubírají na dokonalosti a určitě se daly zvládnout lépe, obzvlášť když tvůrci věnovali pozornost i nejmenším detailům v obřím světě, kde zpracování městských lokací nemá v současnosti sobě rovnou hru.

Jako celek ve srovnání s jinými hrami je však Witcher 3 naprosto dechberoucím a hlavně fungujícím veledílem, které vás plně zaměstná na 100+hodin, a nejraději byste si ji celou užili na jeden zátah bez jídla i spánku, což se ukáže jako velký problém :). Tahle hra je podle mého nejlepším příběhovým RPG, které kdy kdo vytvořil a posouvá hranice kvality žánru zase o kousek dál. Pokud letos nevyjde Fallout 4, pak bych považoval za zločin, pokud by tahle hra nebyla vyhlášena nejlepším herním počinem roku 2015. Jestliže hry "kradete" (Warez) protože valná většina nemá hodnotu ani těch dat na disku (s tím se nedá než souhlasit), tak u téhle hry rozhodně udělejte výjimku a kupte si ji. Stojí za každou tu korunu a tady prostě tvůrci opravdu věci vyvíjeli a nevyrobili jen spotřební produkt se životností na 6-8 hodin! Jen malé upozornění na závěr: Hrajte ji, až budete mít čas, protože jinak je to hrozný zabiják času a pozornosti a odvede vás od všeho včetně spánku. Už se nemohu dočkat, co nám CD Project předvede příště (chystá zcela nové RPG Cyberpunk 2077, ale zatím stále plně pracuje na Zaklínači, takže se možná dočkáme dalších věcí). Tímto počinem se však studio CD Projekt naplno zařadilo po bok velikánů RPG žánru a to včetně v poslední době kvalitativně upadajícího BIOWARE a trochu na místě přešlapujícího Bethesda, kteří jsou nuceni vyvíjet RPG ve stylu MMO, kterých už je moc, jsou si hodně podobné a ve výsledku nejsou zábavné ani dobře udělané. Každopádně smekám klobouk, Witcher 3 vzbuzoval obří očekávání. a nejen že je v moha směrech splnil, on je snad i překonal ...

Hodnocení DDWord.cz: 99/100

Za zapůjčení děkujeme společnosti CENEGA, která jako vydavatel hru opatřila i pořádnými českými titulky (až na překlad některých výrazů i povedenými), takže si ji můžete v CZ užít naplno!

  • Hráno na sestavě (a dojmy pro recenzi pořízeny):

  • CPU: Intel Core i7-5960X (OC 4,2GHz)
  • Deska: ASUS Rampage V Extreme X99
  • RAM: A-DATA 4x 4GB DDR4 (OC 3000MHz)
  • GPU: Sapphire VAPOR-X Radeon R9 290X 4GB (OC 1200/6400MHz)
  • ZVUK: ASUS Essence STX II 7.1
  • LCD: 3x ACER AL2723W v Eyefinity s rozlišením 5760x1200

(Použity úpravy ini souborů a ovladačů pro lepší výkon hry a použity SweetFX módy a skrytá nastavení )

A jak se hra líbí vám? Souhlasíte s našimi závěry nebo máte nějaké větší výhrady a myslíte si, že hodnocení hry jsou přehnaná a není to žádný zázrak? Určitě dejte vědět, jen pozor na spoilery :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 23
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?Sobota, 14 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 775x
Komentářů: 2
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.Pátek, 13 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 738x
Komentářů: 1
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery Tour
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery TourČtvrtek, 12 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1000x
Komentářů: 5
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmy
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmyPondělí, 09 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2094x
Komentářů: 3
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!Sobota, 07 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1473x
Komentářů: 0
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!Pátek, 06 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1126x
Komentářů: 1