Gigabyte X570S Aorus Master – TEST a RECENZE vylepšené X570S platformy s pasivním chlazením Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Čtvrtek, 01 červenec 2021
Přejít na obsah
Gigabyte X570S Aorus Master – TEST a RECENZE vylepšené X570S platformy s pasivním chlazením
Základní deska
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

Pro otestování základní desky jsem použil procesor Ryzen 9 5900X. Ten jsem chladil novým výkonným vodním chlazením Liqmax III od společnosti Enermax, Referenční paměti jsem použil 2x16GB 4400MHz AORUS od Gigabyte. Ohledně testování schopnosti základní desky, jak si poradí s vyššími takty na pamětech, jsem použil moduly společnost Adata s  XPG Spectrix D50 Extreme 2x8GB DDR4 4800Mhz. Referenční grafika byla nakonec Radeon RX 5700XT v edici AORUS. Jako operační systém jsem nainstaloval Windows 10 se všemi posledními záplatami, nainstalovaný na NVMe SSD disk Sabrent Rocket 4 plus 2TB s rychlostí přesahující 7GB/s. Celá testovací sestava pak byla napájena 850W Arous s GOLD certifikací. Celou sestavu jsem následně nainstaloval do obrovské prosklené skříně Big Chungus V2 od Kolink.

V době psaní recenze byl poslední dostupný BIOS verze F1 z 6.května 2021. Tento nový BIOS mimo podpory Ryzen 5000 přináší také nejnovější AGESU. Po tomto zákroku jsem byl už teda schopen zapnout základní desku osazenou procesorem Ryzen 5 5900X, který jsem dostal od EDSystem do nové testovací metodiky. Zkoušel jsem i procesor z nižší řady v podobě Ryzen 5 5600XT a ani zde jsem žádný problém nezaznamenal.

Pokud jde o to jak se Ryzen 9 5900X na této desce chová se základním nastavení BIOSu, kde jsem pouze zapnul XMP profil na pamětech nemůžu si stěžovat. Procesor se i v OCCT drží kolem 105 -110W spotřeby (dle utility Ryzen master), takže se celkem spolehlivě drží onoho limitu 105W, který překračuje sporadicky o jednotky wattů.

S tím je spojena i celkem slušná teplota, která se vzduchovým chlazením pohybuje kolem 70°C v OCCT a po osazení vodním AIO Liqmax III klesá teplota o dalších 10°C. Ovšem proč doporučuju chladit tento procesor vodou je fakt, že s tímto chlazením dokáže procesor držet maximální takty kolem 4900-4950MHz na více jádrech a díky tomu dostanete z procesoru o něco málo lepší výkon při stejné spotřebě a samozřejmě tišším chodem ventilátorů, u tohoto procesoru se prostě vodní chlazení vyplatí.

Pokud jde o tom na jakých frekvencích X570S Aorus Master drží jednotlivé jádra procesorů, tak opravdu skvěle. Pokud jsem vytížil jedno jádro, byl procesor schopen běžet na 4950Mhz, tedy celých 150MHz nad oficiální specifikace. Pokud jsem zatížil všechny jádra v programu OCCT, držela frekvence na 4600-4650MHz na všech jádrech.

Po celou dobu se teplota VRM kaskády pochybovala kolem 31°C, pokud jsem procesor přetaktoval ručně na 4800MHz na všech jádrech stoupla spotřeba o dalších 60W a teplota povyskočila na maximálních 35°C. Tedy stále krásné teploty, v tomto ohledu musím Gigabyte pochválit. Ono žebrované chlazení na VRM s přímým kontaktem skrze heatpipe a díky zadnímu plechu, který chladí VRM čipy z druhé strany PCB, funguje chlazení viditelně stoprocentně. Pokud se ptáte, jaká byla teplota na čipsetu, zde jsem dosáhl na maximální teplotu 44°C, chladič je totiž opravdu masivní a táhne se skoro přes celou dolní polovinu desky.

Pokud jde o test pamětí, nakonec jsem testoval hned tři modely. Všechny mi naběhly v XMP profilu od frekvence 3600MHz až po 4800Mhz, nakonec jsem zkusil i přetaktovat ony 4800MHz moduly Spectrix D50 Extreme na frekvenci 5000MHz při napětí 1.5V a deska naběhla ihned na poprvé. Gigabyte tedy vůbec nepřehání, s tím že slibuje podporu pro paměti 5400MHz+, moje měření to potvrdilo.

Ohledně taktování, já osobně doporučuji se držet spíše automatického přetaktování skrze utilitu Ryzen Master. Nepřijdete totiž o maximální takt na jednom jádru, který povyskočil na 5050MHz, tedy o 100Mhz více než bylo v základním nastavení. Také teploty povyskočily jenom o 11°C protože procesor si sám řídil vše automaticky a viditelně efektivněji, než u manuálního nastavení v BIOSu.

Nakonec jsem otestoval i zvukový kodek Realtek ALC1220-VB pomocí sluchátek HyperX Orbit S, které disponují opravdu kvalitním přednesem a dokážou opravdu prověřit, jak si na tom zvukové karty stojí. V tomto ohledu jsem nečekal zázraky, sluchátka mam otestovaná s drahými zvukovými kartami do PCIe slotu a zde jsem opravdu musel uznat, že Gigabyte díky přítomnosti ESS Sabre DAC převodníku vyšponoval kvalitu zvuku do maxima. Samozřejmě přednes byl o něco horší než se zvukovou kartou v hodnotě 8tis s DPH, ovšem přihlédnuli k faktu, že tato deska sama o sobě stoji stejně jako celá zvuková karta typu Sound Blaster AE-7 nebo AE-9, dokázala základní deska X570S Aorus Master tyto sluchátka velmi pěkně rozehrát.

Samozřejmě jsem vyzkoušel i integrovanou WiFi 6E AX210 ve svém rodinném dvougeneračním domě. Zde výrobce vsadil na externí plastovou anténu, ke které naštěstí vede celkem dlouhý přívodní kabel, což umožňuje si trošku vyhrát s jejím umístěním. Toto řešení mi přijde mnohem lepší, než když jsou u desky přibaleny jenom holé anténky, které se šroubují přímo do desky. Pokud jsem měl počítač ve stejném pokoji, jako byl hlavní router Synology RT2600ac, měl jsem plnou sílu signálu a rychlost stahování byla maximální.

Mírný pokles jsem zaznamenal, pokud jsem měl počítač ve vedlejším pokoji, ovšem velmi mě překvapil dosah WiFi sítě přes dvě zdi a zároveň přes strop v přízemí. Stále jsem byl schopen se připojit, latence během hraní her stouply jenom o pár milisekund a stále jsem byl schopen plně využít svůj 100Mbit internet. Pokud tedy chcete u své základní desky kvalitní WiFi připojení mohu model X570S Aorus Master doporučit, s touto deskou chybu neuděláte. Pokud jde o integrovanou síťovou kartu s rychlostí 2.5Gbit, neměl jsem bohužel jak ji otestovat, stále nemám doma na to potřebný switch. Ovšem se zapojením do standardního 1Gbit sítě jsem žádné problémy nezaznamenal. Jak jsem sliboval v úvodu, vyzkoušel jsem i novy USB port 3.2 Gen2x2 a opravdu jsem s diskem od Adata SE900G naměřil rychlost 2GB/s.

Takže k závěrům …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1187x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 983x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1100x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3694x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1437x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1262x
Komentářů: 5